endokannabinoidsüsteem
  • 04.03.2021
  • by Kent-Kristjan Paas
  • 428

Mis on endokannabinoidsüsteem?

Endogeenne kannabinoidide süsteem, mis sai nime selle taime järgi, mis selle avastamiseni viis, on võib-olla kõige olulisem füsioloogiline süsteem, mis on seotud inimeste tervise loomise ja säilitamisega. Endokannabinoide ja nende retseptoreid leidub kogu teie kehas: ajus, elundites, sidekudedes, näärmetes ja immuunrakkudes. Igas koes täidab kannabinoidsüsteem erinevaid ülesandeid, kuid eesmärk on alati sama: homöostaas, stabiilse sisekeskkonna säilitamine vaatamata väliskeskkonna kõikumistele.

Endokannabinoide ja kannabinoide leidub ka keha erinevate süsteemide ristumiskohas, võimaldades erinevate rakutüüpide vahelist suhtlemist ja kooskõlastamist. Vigastuskohas võib näiteks leida kannabinoide, mis vähendavad aktivaatorite ja sensibilisaatorite vabanemist vigastatud koest, stabiliseerivad närvirakku liigse tulistamise vältimiseks ja rahustavad läheduses olevaid immuunrakke, et vältida põletikku soodustavate ainete vabanemist. Kolm erinevat toimemehhanismi kolme erineva rakutüübi jaoks ühel eesmärgil: vigastuse põhjustatud valu ja kahjustuste minimeerimine.

Endokannabinoidne süsteem oma keeruka toimega meie immuunsüsteemis, närvisüsteemis ja kõigis keha organites on sõna otseses mõttes sild keha ja vaimu vahel. Selle süsteemi mõistmisega hakkame nägema mehhanismi, mis selgitab, kuidas teadvusseisundid võivad tervist või haigusi edendada.

Eksperdid üritavad endiselt endokannabinoidsüsteemist täielikult aru saada, kuid siiani teame, et see mängib rolli paljude funktsioonide ja protsesside reguleerimisel, sealhulgas:
Magamine, meeleolu, söögiisu, mälu, paljunemine ja viljakus

Endokannabinoidsüsteem on teie kehas aktiivne, isegi kui te kanepit ei kasuta. Aga kui tahate seda süsteemi enda kehas tugevdada ja muuta see efektiivsemaks võitlemaks erinevate haiguste vastu, siis tuleks tarvitada tooteid mis sisaldavad kannabinoide. Kõige rikkalikumad tooted, mis on varustatud kannabinoididega on CBD ja CBG kanepi tooted.

Lisaks meie sisemise ja rakulise homöostaasi reguleerimisele mõjutavad kannabinoidid inimese suhet väliskeskkonnaga. Sotsiaalselt muudab kannabinoidide manustamine inimese käitumist selgelt, edendades sageli jagamist, huumorit ja loovust. Neurogeneesi, neuronite plastilisuse ja õppimise vahendamise kaudu võivad kannabinoidid otseselt mõjutada inimese avatud meelt ja võimet liikuda kaugemale varasemate olukordade mõtte- ja käitumismudelite piiramisest. Nende vanade mustrite ümbervormistamine on meie kiiresti muutuvas keskkonnas tervise oluline osa.

Kuidas see töötab?

Süsteem hõlmab kolme põhikomponenti: endokannabinoidid, retseptorid ja ensüümid.
Endokannabinoidid
Endokannabinoidid, mida nimetatakse ka endogeenseteks kannabinoidideks, on teie keha valmistatud molekulid. Need sarnanevad kannabinoididega, kuid neid toodab teie keha.

Endokannabinoidiretseptorid leidub kogu teie kehas. Endokannabinoidid seonduvad nendega, et anda märku, et ECS peab tegutsema. Endokannabinoidiretseptoreid on kaks:
CB1 retseptorid, mis asuvad enamasti kesknärvisüsteemis
CB2 retseptorid, mis asuvad enamasti teie perifeerses närvisüsteemis, eriti immuunrakkudes
Endokannabinoidid võivad seonduda kummagi retseptoriga. Selle tagajärjed sõltuvad retseptori asukohast ja endokannabinoidist, millega see seondub.

Näiteks võivad valu leevendamiseks endokannabinoidid suunata seljaajunärvi CB1 retseptoreid. Teised võivad seonduda teie immuunrakkude CB2 retseptoriga, et anda märku, et teie kehal on põletik, mis on autoimmuunhaiguste levinud märk.

Ensüümid

Ensüümid vastutavad endokannabinoidide lagundamise eest, kui nad on oma funktsiooni täitnud.

Research Trusted Source on sidunud endokannabinoidsüsteemi järgmiste protsessidega:
söögiisu ja seedimine, ainevahetus, krooniline valu, põletik ja muud immuunsüsteemi reaktsioonid, meeleolu, õppimine ja mälu, magamine ja une kvaliteet, südame-veresoonkonna süsteemi funktsioon, lihaste moodustumine, luu ümberkujundamine ja kasv, maksafunktsioon, reproduktiivse süsteemi funktsioon, stress, naha ja närvide funktsioon

Need funktsioonid aitavad kaasa homöostaasile, mis viitab teie sisekeskkonna stabiilsusele. Näiteks kui väline jõud, näiteks vigastusest tingitud valu või palavik, viskab teie keha homöostaasi maha, endokannabinoidsüsteem annab teie kehale ideaalse tööjõu tagasi.
Täna usuvad eksperdid, et homöostaasi säilitamine on endokannabinoidsüsteemi peamine roll.

Kasutatud kirjandus:

https://www.healthline.com/health/cbg-oil

Introduction to the Endocannabinoid System

https://www.strain.ee/cbd-pood/